Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

11.11.2016

Dlaczego włosy wyglądają źle mimo zastosowania odżywki/maski?


Niestety zdarza się tak, że mimo naszych szczerych chęci i regularnej pielęgnacji, nasze włosy źle wyglądają po umyciu i użyciu odżywki/maski. Przyczyn tego może być wiele. Sama na początku swojej pielęgnacji miałam problem, by połapać się, co zrobiłam nie tak. Na podstawie moich doświadczeń oraz kilku przeczytanych historii, przygotowałam małą ściągawkę na ten temat.

Zły olej. Olejowanie służy naszym włosom, ale pod warunkiem, że dobrze dobraliśmy olejek. Bywa tak, że nieodpowiedni olej (np. kokosowy na wysokoporowatych włosach lub olejek rycynowy) może spowodować siano na głowie.

Zbyt często stosujemy produkty z proteinami (np. z keratyną lub jedwabiem). Proteiny są dobre dla naszych włosów – zwłaszcza tych zniszczonych, ale… stosowane zbyt często mogą spowodować przeproteinowanie. Włosy są wtedy suche i spuszone. Najlepiej zapewnić im dużą dawkę emolientów (np. olei).

Zły dzień na humektanty  (np. aloes, miód, siemię lniane). Owszem, humektanty świetnie nawilżają nasze włosy, ale jeśli zastosujemy je w dzień o zbyt dużej lub zbyt małej wilgotności, włosy mogą się spuszyć i wyglądać niezbyt ładnie. Nawilżacze najlepiej zastosować, kiedy punkt rosy waha się między 4°C a 16°C. W pozostałe dni lepiej pozostać przy emolientach. Zresztą nawet w te dobre dni humektanty najlepiej łączyć z emolientami.

Zbyt dużo humektantów. Jeśli zbyt często będziemy stosować odżywki/maski nawilżające możemy przenawilżyć włosy. Takie włosy staną się jakby rozmiękłe, bardzo miękkie, lekko spuszone. Aby wróciły do normy powinno pomóc mysie szamponem oczyszczającym i emolientowa odżywka.

Zbyt wiele ziół. Różne wyciągi i ekstrakty, które znajdują się w maskach i odżywkach przy częstym stosowaniu mogą niestety wysuszać włosy. Wtedy dobrze odżywić włosy emoilentami i humektantami.

Składnik odżywki/maski nie pasuje naszym włosom. Może zdarzyć się również tak, że naszym włosom nie odpowiada jeden konkretny składnik w odżywce. Dla jednych włosów może to być, np. olej kokosowy a dla innych gliceryna. Tutaj należy zwracać uwagę na składy i obserwować swoje włosy.

Szkodliwe substancje w kosmetykach. Niestety składy odżywek/masek nie zawsze są odpowiednio dobrane. Zdarza się, że możemy w nich znaleźć substancje wysuszające (Alcohol Denat, Alcohol, SD(Specially Denatured) Alcohol 40B, Isopropyl Alcohol), czy oblepiające włosy - powodujące przyklap, szybsze przetłuszczanie, brak objętości (silikony, np. Dimethicone). Oczywiście odżywki z tymi składnikami mogą początkowo działać dobrze na nasze włosy. Problem może pojawić się później, przy częstym stosowaniu takich produktów.

Czesanie. Często jest tak, że posiadaczki fal i loków, nie zdają sobie sprawy z tego, że ich włosy się kręcą. Sama przez wiele lat żyłam w tej nieświadomości. W przypadku takich włosów nawet najlepsza odżywka nie pomoże, jeśli rozczeszemy suche włosy. Taki zabieg spowoduje tylko puch na głowie. Fale i loki należy rozczesać, kiedy są mokre, a najlepiej zaraz po nałożeniu na nie odżywki, może to być odżywka d/s lub b/s.

To chyba te najczęstsze przyczyny. Miałyście z którąś do czynienia? A może dodałybyście coś na tę listę?Post: Czym są proteiny, emolienty i humetanty?