Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

20.10.2016

Mycie włosów - jak ja to robię?Rozpoczynając swoja przygodę z włosomaniactwem, czytałam sporo na temat mycia włosów. I nagle okazało się, że niemal wszystko w tym temacie wykonywałam nie tak, jak powinnam. Myłam włosy jakimś zwykłym szamponem i… Ale nie o tym dziś chciałam Wam opowiedzieć. Skupmy się na tym, jakie nowe nawyki musiałam wprowadzić, jeśli chodzi o mycie włosów.


1.    Przed pójściem do łazienki ściągam wszelkie pierścionki i bransoletki, które mogą trzeć, plątać i niszczyć włosy. 

2.      Często przed myciem nakładam na włosy olejek lub maskę, aby dodatkowo odżywić włosy. Olejek zostawiam nawet na całą noc, maskę na góra godzinę. Przy nakładaniu przeczesuję włosy palcami, dzięki czemu przy myciu nie plączą się tak bardzo.

3.      Do mycia używam ciepłej, ale nie gorącej wody. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może niszczyć włosy.

4.      Do częstego mycia włosów wybieram szampony o delikatniejszym składzie, bez mocnych detergentów i silikonów. Szampony z SLS i SLES używam raz na dwa tygodnie do dokładniejszego oczyszczenia.

5.   Większość szamponów znacznie lepiej się pieni oraz myje, jeśli rozrzedzimy je odrobią wody. Ja porcję szamponu przelewam do kubeczka, dolewam wody i mieszam, jest to tzw. metoda kubeczkowa mycia włosów.

6.    Bardzo delikatnymi szamponami oraz odżywkami głowę myję dwa razy. Raz na szybko i drugi raz dokładniej. Wtedy mam pewność, że włosy są czyste. 

7.  Mycie zaczynam od skóry głowy. Masuję ją, ale jej nie drapię i nie pocieram zbyt mocno. Często długości włosów do oczyszczenia wystarcza spływająca z włosów piana. Jeśli nie wystarcza, przy drugim myciu przechylam głowę w dół i zaczynając od skóry głowy, ściągam dłońmi pianę na długość włosów i delikatnie ją myję.

8.  Co jakiś czas (2 razy na miesiąc) wykonuję peeling skóry głowy, który dokładnie ją oczyści. Najczęściej do szamponu dodaję odrobinę fusów z kawy i wykonuję masaż, uważając by nie masować włosów na długości, a jedynie skórę głowy. Co prawda na rynku dostępne są gotowe peelingi do skóry głowy, ale jeszcze żadnego nie testowałam.

9.   Po dokładnym spłukaniu szamponu delikatnie odciskam nadmiar wody z włosów w koszulkę i dopiero potem nakładam maskę lub odżywkę. Dzięki temu odżywka nie spłynie nam z włosów wraz z ociekającą woda.

10.      Zazwyczaj zaraz po nałożeniu odżywki rozczesuję włosy. Odżwyka ma szansę wniknąć do wszystkich włosów, a jako posiadaczka fal nie muszę później czesać włosów po raz drugi.

11.  Po odpowiednim czasie (różnie, 5-40 min) spłukuję odżywkę. Ostatnie płukanie włosów wykonuję chłodniejszą wodą, by domknąć łuski włosów. Mniej się dzięki temu puszą i lepiej układają.

12.  Włosy owijam w bawełniany podkoszulek zamiast w ręcznik. Koszulka jest delikatniejsza dla włosów i znacznie lepiej chłonie wodę.

13.  Na włosy nakładam odżywkę b/s i często także stylizator. Odżywka nawilża i chroni włosy, a stylizator nadaje falom i lokom wyraźniejszy skręt.

14.  Włosom najczęściej pozwalam wyschnąć naturalnie. Nigdy nie kładę się spać z mokrymi włosami, ponieważ wtedy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia.

I to chyba wszystko. Przyznaję, że poświęcam nieco więcej czasu na mycie włosów niż kiedyś, ale dzięki temu znacznie lepiej wyglądają i się układają.

Nie twierdzę, ze to jedyna słuszna droga dbania o włosy. Każda z nas ma własne nawyki dotyczące mycia włosów. I jeśli tylko służą one włosom, nie ma powodu do zmian. W końcu każda z nas ma inne włosy, a one z kolei mają różne potrzeby.

Postępujecie podobnie, czy nie? Macie własne zasady odnośnie mycia włosów?